KROK DO PRZODU

Drukuj

„KAŻDY CZŁOWIEK MA DWIE MOŻLIWOŚCI W ŻYCIU
PÓJŚĆ KROK DO PRZODU LUB COFNĄĆ SIĘ O KROK…”
CZYLI PIERWSZY MIESIĄC MOJEJ PRACY W AIESEC POLAND

Oto jedno z najważniejszych zdań, jakie usłyszałam na mojej pierwszej konferencji AIESEC.
Dokładnie 5 czerwca 2015 roku dołączyłam do członków międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC. W dniach 5-7 czerwca miałam okazję poznać moje nowe miejsce do budowania własnej przyszłości. Czy tylko własnej?

Na wstępie chciałabym pokrótce przedstawić czym jest AIESEC, jakie programy realizujemy, jakie wartości przyświecają organizacji oraz kto może dołączyć do naszej grupy, jak również co możemy zyskać, wkraczając na ten nowy ląd. Wyróżnić możemy 17 Oddziałów działających na terenie naszego kraju. Wizja, która nam przyświeca, to przede wszystkim dążenie do tego, aby każdy członek organizacji dawał z siebie, jak najwięcej podczas każdego doświadczenia. Aby wyniósł z tej działalności jak najwięcej dobra dla siebie. Kreujemy oraz aktywujemy przyszłych liderów, ale co najważniejsze – czerpiemy satysfakcję z możliwości wyjazdów za granicę. Dzięki temu, mamy niepowtarzalną okazję do otwarcia się na inne kultury.

Future Leaders skierowany jest do studentów zainteresowanych pracą w zespole, zasilając nasze grono AIESECerów. Ale! Jeżeli nie odczuwasz potrzeby wstąpienia do AIESEC – bez obaw! Możesz skorzystać z następujących programów: Global Host, który jest darmową inicjatywą AIESEC. Host to osoba przyjmująca gościa z zagranicy w swoje progi – poznając inne kultury, wpływa równocześnie na rozwój środowiska lokalnego. Global Talents jest profesjonalnym programem praktyk zawodowych odbywających się za granicami Polski. Jeżeli interesuje Cię IT, marketing lub edukacja, możesz przeżyć coś naprawdę rozwijającego, poznając nowy język, nowe otoczenie oraz poszerzyć swoją wiedzę – to może Cię zainteresować. Ja chciałabym skupić się na zagranicznym wolontariacie, czyli Global Citizen, który celowo zostawiłam na koniec. Wszyscy wiemy, że świat staje się otwartą przestrzenią dla wszystkich ludzi. Słyszymy o wyjazdach studentów za granicę. Pobudkami takich wyjazdów coraz częściej nie są wyłącznie ambicje turystyczne (bo nie każdy, a zwłaszcza młody człowiek jest w stanie pozwolić sobie na wojaże po kuli ziemskiej). Kieruje nami chęć poznania czegoś zupełnie nowego, co osiągnąć możemy dzięki pracy wolontariusza. Być może słowo „wolontariusz” nadal w dużej części wiąże się z negatywnymi konotacjami. Bo przecież jaki sens można widzieć w pracy, za którą nie będziesz dostawać nic w zamian? Nic bardziej mylnego! Global Citizen może dać dużo satysfakcji oraz przyczynić się do nabycia bardzo istotnych cech w życiu codziennym – tym zawodowym jak i prywatnym. Jest to program wymiany dla młodych osób zainteresowanych rozwojem osobistym, odkrywaniem i dzieleniem się swoja kulturą. Realizowany jest za pomocą projektów Culture, Management i World Issue. Możemy dzięki temu wpłynąć na lokalne środowisko. Program może być realizowany w międzynarodowym otoczeniu, w instytucjach takich jak: organizacje pozarządowe, uniwersytety, szkoły, przedszkola lub podczas letnich obozów. Jeżeli jesteś zainteresowany wolontariatem, nie martw się o wygórowane kwalifikacje! Są nimi jedynie język na poziomie B1 oraz statut studenta lub do dwóch lat po studiach, czyli do 30 roku życia. Czy to wszystko? Oczywiście najistotniejsze są chęci i trochę odwagi na zrobienie tego pierwszego kroku. O wszystkich tych programach informacje znajdziecie na stronie AIESEC POLAND : www.aiesec.pl
Czas na kilka moich spostrzeżeń i refleksji. Właśnie minął miesiąc mojej pracy w Oddziale Łódzkim. Mój artykuł zaczęłam bardzo ważnym zdaniem, który usłyszałam na pierwszej konferencji, na jakiej miałam okazję być. Jedna z prelegentek użyła, wtedy w swojej prezentacji fundamentalnych dla mnie słów: „Każdy człowiek ma dwie możliwości w życiu. Pójść krok do przodu lub cofnąć o krok”. Zrozumiałam wtedy, że ja nie chcę się cofnąć nawet o krok. Że tutaj, wśród ludzi o podobnych aspiracjach, chcę budować swoją przyszłość. Zapaliła się w mojej głowie przysłowiowa lampka. Na podstawie tego, co mogłam zobaczyć i doświadczyć, podczas pracowitego weekendu spędzonego na Konferencji Lokalnej doszłam do wniosku, że właśnie, dzięki wspólnej pracy nas wszystkich zaangażowanych, możemy dokonać zmian. To znaczy, że na pewno nie zrobimy kroku w tył. Możemy tylko podążać razem do przodu. Zmieniamy nie tylko swoją przyszłość, ale co istotniejsze mamy wpływ na życie drugiego człowieka. Jest to o tyle ważne, że w dzisiejszym świecie coraz mniej spotyka się zawody, w których pracuje się indywidualnie. Dziś istnieje potrzeba umiejętności pracy w zespole. Pracy, czy co ważniejsze współpracy z drugim człowiekiem. Dziś słowo lider zmienia swoje znaczenie. Nie kojarzy się ze stereotypowym zarządzającym, wydającym tylko polecenia dyktatorem. W AIESEC liderami są ludzie młodzi (studenci), co może również w pierwszym odczuciu wydawać się mniej profesjonalne. Otóż tak nie jest. Działamy wspólnie, ucząc się od siebie nawzajem. Z osób niepewnych, nieśmiałych odnajdujemy u siebie iskierkę motywacji i zwyczajnie Powera. Jesteśmy inspirowani przez naszych rówieśników. To następnie kiełkuje, zmienia nas, aż w końcu to my możemy zainspirować innych. Otwieramy się na świat. Zagraniczne doświadczenia uświadamiają nam, jak wszystko może być na wyciągnięcie ręki. Daje nam poczucie, że jesteśmy obywatelami świata. Co najważniejsze, możemy zwykłym gestem i poświęceniem swojego czasu zmienić komuś życie. Pokazać, że można inaczej funkcjonować. Jestem w organizacji krótko, ale czuję zmiany, które już się dokonały, jak i te które dopiero się pojawią. To nadaje ton realizacjom moich marzeń. Jest to bez wątpienia nowa przygoda, która jest jak most dzięki, któremu podążam dalej w przód.

Członkini teamu promocyjnego Global Citizen
Marta Maria Jakubowska

Czytaj również